Ułatwienia dostępu

Żłobek w Łężanach

O Patronie

Anna Kaworek urodziła się 18 czerwca 1872 r. w Biedrzychowicach koło Głogówka na Śląsku Opolskim jako trzecie z sześciorga dzieci Franciszka i Franciszki z Langerów. Atmosfera domu rodzinnego, na wskroś polska i katolicka, stanowiła przeciwwagę dla germanizacji.
Ziarno powołania zakonnego kiełkowało w jej sercu już w wieku szkolnym. Mając 22 lata wstąpiła do zgromadzenia tworzonego przez ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym koło Krosna.
Z innymi siostrami złożyła śluby wieczyste w 1898 r., aprobując decyzję ks. Bronisława Markiewicza o odłączeniu się od salezjanów i utworzeniu nowej rodziny zakonnej sióstr Michalitek, opartej na pierwotnej regule ks. Bosko. Wspólnota żyła według reguły napisanej przez założyciela i kierownika duchowego – ks. Bronisława Markiewicza. W związku z brakiem aprobaty dla zgromadzenia ze strony władzy kościelnej, siostry nie mogły nosić stroju zakonnego i nie posiadały własnego domu, tułając się po wiejskich zabudowaniach. W trudnych warunkach wykonywały prace w gospodarstwie i w polu. Pod przewodnictwem matki Anny siostry stworzyły zakład wychowawczy dla dziewcząt - sierot oraz zorganizowały ochronkę dla dzieci na wsi i przystąpiły do opieki nad chorymi.
W 1912 r. matka Anna podjęła odpowiedzialność za losy sióstr i podopiecznych, ujawniając heroiczną wiarę i zaufanie Bogu. Kierowała budową domu dla sióstr i wychowanek, który został ukończony w 1927 r.
Matka Anna Kaworek od 2015 r. stawiana jako wzór opieki i wychowania małych dzieci jest patronką Żłobka w Łężanach. Swoje całe życie poświęciła maluczkim, troszcząc się o ich dobro. Od niej możemy uczyć jak być dobrymi opiekunami dla najmłodszych członków naszej społeczności.

 

 

 

Dołącz do nas

Sprawdź warunki przyjęcia

ODNOŚNIKI

Image
Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 17:00

Kontakt

  • Łężany:+48 504 793 751
  • Miejsce Piastowe:+48 690 450 316
  • Głowienka:+48 13 307 35 60
  • zlobek@miejscepiastowe.pl

Odnośniki