„Nasz stół wielkanocny
haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni
listeczków skrzydlatych
lukrowana baba
rozpycha się na nim,
a przy babie –
mazurek w owoce przybrany.”

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze  święto chrześcijańskie mające bogatą tradycję i  liczne religijne obrzędy. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie, które poprzedza składanie sobie  życzeń oraz dzielenie się jajkiem. W naszym żłobku ta tradycja jest również kultywowana. 11 kwietnia br., dzieci wraz  z paniami zasiadły do śniadania wielkanocnego. Na stole pojawiły się tradycyjne przysmaki – faszerowane jajka, sałatki i babka wielkanocna. Nie zabrakło także symboli wielkanocnych oraz pięknych stroików nawiązujących do przyrody, która budzi się do życia.  
Wspólne, uroczyste śniadanie wywołało miłe i niezapomniane doznania, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

Dnia 22.03.2022r. do naszego żłobka zawitała piękna pani cała w kwiatach –Pani Wiosna. Przyniosła naszym maluchom kosz pełen wiosennych tulipanów. Przygotowania do powitania tak zacnego gościa zaczęły się już kilka dni wcześniej - żłobkowa sala zamieniła się w zieloną łąkę pełną kwiatów, motyli i ptaszków a to wszystko dzięki pięknym wiosennym dekoracjom. Dzieci na powitanie Wiosny przygotowały krótki występ, a następnie wzięły udział w wiosennych konkursach i zabawach. Dużo radości sprawiło dzieciom łowienie wędką kolorowych kwiatów rozsypanych na zielonej łące. Wspólnie  z Panią Wiosną nasi podopieczni zasadzili cebulki tulipanów i zasiali nasionka kwiatów. Na koniec dzieci przyozdobiły kolorowymi motylkami suknie Pani Wiosny. Mamy nadzieję, że Pani Wiosna pozostanie z nami aż do lata a sroga zima wróci dopiero za rok.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

Dnia 9.02.2022 roku w naszym żłobku odbył się  Walentynkowy Bal Karnawałowy w „Krainie Serca”. W ten sposób chcieliśmy nawiązać do trwającego karnawału jak i do zbliżających się walentynek.
Nasi podopieczni ubrani byli w przepiękne stroje karnawałowe, a Panie Opiekunki swoim ubiorem nawiązywały do Walentynek.
Zabawa rozpoczęła się od powitania przez dzieci kukiełki – Walentynkowego Serduszka. Pacynka przyniosła dla dzieci drobne upominki w postaci walentynkowych pocztówek. Nasze maluchy losowały je ze specjalnie przygotowanej walentynkowej skrzynki. Kolejna zabawa wymagała od maluchów zręczności. Polegała ona na strzelaniu z łuku do czerwonych baloników, w których ukryte były imiona dzieci. Po wylosowaniu danej osoby nasi milusińscy – dobierając się w pary – tańczyli wspólny taniec.
Na koniec maluchy ułożyły Walentynkowe puzzle i wykonały pracę plastyczną.
Po zorganizowanych zabawach odbył się bal karnawałowy, gdzie maluchy mogły dać upust swojej radości i emocjom.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

Za oknami piękny, zimowy krajobraz zachęcił nas do stworzenia dla naszych podopiecznych – zimowej ścieżki sensorycznej. Dzieci mogły poczuć pod bosymi stópkami śnieg w postaci m.in. kulek styropianowych, waty, ryżu, bibuły, czy żelowych kuleczek. Ta zabawa sprawiła im dużo radości, chociaż początkowo z lekką obawą stawiały kroki na nowej fakturze.

Maluszki są bowiem bardzo wrażliwe na stymulację dotykową, a stopy są jej doskonałym źródłem. Poza tym dotykanie różnych faktur sprzyja rozwojowi zmysłów dziecka, niesamowicie pobudzając ich wyobraźnie.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

25 stycznia do naszego żłobka przyjechał teatrzyk kukiełkowy z Grybowa. Dzieci z grupy Stokrotki obejrzały spektakl pt. „Królowa Śniegu”. Bajka opowiada o  przyjaźni dwojga dzieci Kaja i Gerdy, a na koniec ukazuje jak dobro zwycięża zło.

Baśń którą wszyscy znamy przedstawiona w cudownej aranżacji skupiła uwagę naszych podopiecznych. Dzieci bardzo spontanicznie reagowały na opowieść. Ich małe oczka z zachwytem śledziły rozgrywającą się akcję. „Sztuka”, w której aktorami były lalki wywołała radość wśród naszych najmłodszych widzów, a scenografia dopełniła całości przedstawienia. Na koniec dzieci miały możliwość zobaczenia i dotknięcia kukiełek.

Spotkanie zakończyło się pamiątkową sesją zdjęciową. Ten dzień na pewno na długo utkwi w pamięci naszych milusińskich.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

W dniu 11 stycznia świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. W związku z istniejącą sytuacją epidemiologiczną , nie mogliśmy zaprosić do żłobka naszych kochanych Babć i Dziadków. Aby uczcić ten dzień dzieci przygotowały krótki układ do piosenki „Czerwone serduszko”. Na koniec po odśpiewaniu tradycyjnego „ STO LAT” odbyła się pamiątkowa sesja zdjęciowa. W ramach podziękowań dziadkom za ich opiekę i dobre serce przygotowaliśmy dla nich prezent niespodziankę – płytę  z nagraniami i zdjęciami ich wnuków oraz słodkie pierniczkowe serduszka.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

15 grudnia 2021r. w naszym żłobku odbyło się spotkanie wigilijne. Podopieczni w tym dniu byli odświętnie ubrani, a w placówce panował świąteczny nastrój. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Agnieszka Jastrzębska krótkim przemówieniem, złożeniem życzeń i połamaniem się opłatkiem.

Następnie na wigilijnym stole pojawiły się tradycyjne potrawy m.in.: pierogi, barszcz biały, barszcz czerwony z uszkami, ryba oraz pierniczkowe słodkości.

Uroczystość wigilijna zakończyła się wspólnym kolędowaniem.

Dekoracje i cała oprawa spotkania sprawiły, że Wigilia w tym roku miała swój wyjątkowy klimat, który nasi podopieczni na pewno na długi czas zapamiętają.

 Opiekunki grupy Stokrotki

 

14 grudnia 2021r. podopieczni Gminnego Żłobka im. Matki Anny Kaworek w Łężanach złożyli przedświąteczną wizytę Seniorom Klubu + w Łężanach prowadzonym przez Panią Gabrielę Lipkę.

Pomimo gorącego, przedświątecznego okresu chcieliśmy z naszym maluszkami  w szczególny sposób uczcić świętowanie funkcjonowania rocznej działalności Klubu, więc wybraliśmy się do seniorów nieliczną delegacją.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a dzieci mogły zobaczyć jak seniorzy wykonują różne rękodzieła.

Jako upominek sympatyczni gospodarze otrzymali od nas różowe bombeczki, które na ich choince pięknie komponowały się z wystrojem Sali.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

6 grudnia 2021r. o godzinie 17.00  do Sali Domu Ludowego w Głowience przyjechał Mikołaj, aby spotkać się najmłodszymi mieszkańcami naszej gminy – dziećmi ze żłobka w Łężanach, Głowience i Miejscu Piastowym. Nastrojowy półmrok, mikołajowe dekoracje i śnieg za oknem  wprawił nas w prawdziwie magiczny nastrój.

Czas oczekiwania na Mikołaja uatrakcyjniły występy, w których wystąpiły:

- „Przyszła Zima Biała” – opiekunki z Gminnego Żłobka im. Matki Anny Kaworek w Łężanach;

- „Jedziemy z górki” – opiekunki z Gminnego Żłobka im. Janusza Korczaka w  Miejscu Piastowym;

- „Prezent dla Świętego Mikołaja” – opiekunki z Gminnego Żłobka im. Władysławy Markiewiczówny w Głowience.

W końcu przybył. Chociaż ma tak dużo lat…nic się nie zmienił. Długa siwa broda i czerwony strój. Nikomu tego gościa nie trzeba było przedstawiać – MIKOŁAJ wywołał uśmiech i ekscytację nie tylko u dzieci ale i rodziców.

Czy dzieci były grzeczne w tym roku?

Chyba tak, bo każde z nich otrzymało prezent od Mikołaja.

Mikołaj uznał, że równie grzeczne, jak i dzieci były w tym roku Panie: Magdalena Hec – Mrozek, Zastępca Wójta Gminy, Teresa Sirko – sołtys wsi Głowienka i Iwona Topolska  - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Głowience.

Spotkanie zakończyła sesja zdjęciowa z Mikołajem.

Dziękujemy wszystkim za zorganizowanie tak klimatycznego i pełnego radości spotkania.

Następne za rok :)

Opiekunki grupy Stokrotki

 

23 listopada 2021 r. w naszym żłobku  obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji podopieczni śpiewali piosenkę i pokazywali czynności, które robi miś. Słuchali bajki o nieposłusznym misiu, z której dowiedzieli się, że zawsze trzeba słuchać rodziców oraz jeść dużo warzyw i owoców. Bawili się w „Starego Niedźwiedzia”. Oglądali zdjęcia prawdziwych niedźwiedzi, a także, misiów – bohaterów bajek. Tańczyli do piosenki „ Jadą, jadą misie”. Szli po śladach – odbitych łapkach dużego misia i odnajdywali go na Sali.

Za wspólną zabawę i aktywność otrzymali dyplomy przyjaciół pluszowego misia. Podsumowując zajęcia wykonali piękne prace plastyczne. Z zebranych podczas spaceru liści utworzyli głowy misiów, nakleili im oczy, uszy oraz buzię.

Opiekunki grupy Stokrotki