Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla najmłodszych członków naszego społeczeństwa.

08.11.2022r. w naszym żłobku w uroczysty sposób obchodziliśmy kolejną, 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Na początek dzieci wraz z opiekunkami odśpiewały Hymn Polski – „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie maluszki zaprezentowały krótki program artystyczny: zatańczyły Krakowiaka oraz pomachały biało – czerwonymi chustami do piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Po występach dzieci wysłuchały wiersza Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka” oraz zapoznały się z polskimi symbolami narodowymi. Na koniec najmłodsi wykonali pracę plastyczną.

Ten dzień był dla wszystkich prawdziwą lekcją wychowania patriotycznego.

Opiekunki grupy Skrzaty

 „Nasz stół wielkanocny
haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni
listeczków skrzydlatych
lukrowana baba
rozpycha się na nim,
a przy babie –
mazurek w owoce przybrany.”

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze  święto chrześcijańskie mające bogatą tradycję i  liczne religijne obrzędy. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie, które poprzedza składanie sobie  życzeń oraz dzielenie się jajkiem. W naszym żłobku ta tradycja jest również kultywowana. 11 kwietnia br., dzieci wraz  z paniami zasiadły do śniadania wielkanocnego. Na stole pojawiły się tradycyjne przysmaki – faszerowane jajka, sałatki i babka wielkanocna. Nie zabrakło także symboli wielkanocnych oraz pięknych stroików nawiązujących do przyrody, która budzi się do życia.  
Wspólne, uroczyste śniadanie wywołało miłe i niezapomniane doznania, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

Dnia 22.03.2022r. do naszego żłobka zawitała piękna pani cała w kwiatach –Pani Wiosna. Przyniosła naszym maluchom kosz pełen wiosennych tulipanów. Przygotowania do powitania tak zacnego gościa zaczęły się już kilka dni wcześniej - żłobkowa sala zamieniła się w zieloną łąkę pełną kwiatów, motyli i ptaszków a to wszystko dzięki pięknym wiosennym dekoracjom. Dzieci na powitanie Wiosny przygotowały krótki występ, a następnie wzięły udział w wiosennych konkursach i zabawach. Dużo radości sprawiło dzieciom łowienie wędką kolorowych kwiatów rozsypanych na zielonej łące. Wspólnie  z Panią Wiosną nasi podopieczni zasadzili cebulki tulipanów i zasiali nasionka kwiatów. Na koniec dzieci przyozdobiły kolorowymi motylkami suknie Pani Wiosny. Mamy nadzieję, że Pani Wiosna pozostanie z nami aż do lata a sroga zima wróci dopiero za rok.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

Dnia 9.02.2022 roku w naszym żłobku odbył się  Walentynkowy Bal Karnawałowy w „Krainie Serca”. W ten sposób chcieliśmy nawiązać do trwającego karnawału jak i do zbliżających się walentynek.
Nasi podopieczni ubrani byli w przepiękne stroje karnawałowe, a Panie Opiekunki swoim ubiorem nawiązywały do Walentynek.
Zabawa rozpoczęła się od powitania przez dzieci kukiełki – Walentynkowego Serduszka. Pacynka przyniosła dla dzieci drobne upominki w postaci walentynkowych pocztówek. Nasze maluchy losowały je ze specjalnie przygotowanej walentynkowej skrzynki. Kolejna zabawa wymagała od maluchów zręczności. Polegała ona na strzelaniu z łuku do czerwonych baloników, w których ukryte były imiona dzieci. Po wylosowaniu danej osoby nasi milusińscy – dobierając się w pary – tańczyli wspólny taniec.
Na koniec maluchy ułożyły Walentynkowe puzzle i wykonały pracę plastyczną.
Po zorganizowanych zabawach odbył się bal karnawałowy, gdzie maluchy mogły dać upust swojej radości i emocjom.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

Za oknami piękny, zimowy krajobraz zachęcił nas do stworzenia dla naszych podopiecznych – zimowej ścieżki sensorycznej. Dzieci mogły poczuć pod bosymi stópkami śnieg w postaci m.in. kulek styropianowych, waty, ryżu, bibuły, czy żelowych kuleczek. Ta zabawa sprawiła im dużo radości, chociaż początkowo z lekką obawą stawiały kroki na nowej fakturze.

Maluszki są bowiem bardzo wrażliwe na stymulację dotykową, a stopy są jej doskonałym źródłem. Poza tym dotykanie różnych faktur sprzyja rozwojowi zmysłów dziecka, niesamowicie pobudzając ich wyobraźnie.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

25 stycznia do naszego żłobka przyjechał teatrzyk kukiełkowy z Grybowa. Dzieci z grupy Stokrotki obejrzały spektakl pt. „Królowa Śniegu”. Bajka opowiada o  przyjaźni dwojga dzieci Kaja i Gerdy, a na koniec ukazuje jak dobro zwycięża zło.

Baśń którą wszyscy znamy przedstawiona w cudownej aranżacji skupiła uwagę naszych podopiecznych. Dzieci bardzo spontanicznie reagowały na opowieść. Ich małe oczka z zachwytem śledziły rozgrywającą się akcję. „Sztuka”, w której aktorami były lalki wywołała radość wśród naszych najmłodszych widzów, a scenografia dopełniła całości przedstawienia. Na koniec dzieci miały możliwość zobaczenia i dotknięcia kukiełek.

Spotkanie zakończyło się pamiątkową sesją zdjęciową. Ten dzień na pewno na długo utkwi w pamięci naszych milusińskich.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

W dniu 11 stycznia świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. W związku z istniejącą sytuacją epidemiologiczną , nie mogliśmy zaprosić do żłobka naszych kochanych Babć i Dziadków. Aby uczcić ten dzień dzieci przygotowały krótki układ do piosenki „Czerwone serduszko”. Na koniec po odśpiewaniu tradycyjnego „ STO LAT” odbyła się pamiątkowa sesja zdjęciowa. W ramach podziękowań dziadkom za ich opiekę i dobre serce przygotowaliśmy dla nich prezent niespodziankę – płytę  z nagraniami i zdjęciami ich wnuków oraz słodkie pierniczkowe serduszka.

Opiekunki grupy Stokrotki

 

15 grudnia 2021r. w naszym żłobku odbyło się spotkanie wigilijne. Podopieczni w tym dniu byli odświętnie ubrani, a w placówce panował świąteczny nastrój. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Agnieszka Jastrzębska krótkim przemówieniem, złożeniem życzeń i połamaniem się opłatkiem.

Następnie na wigilijnym stole pojawiły się tradycyjne potrawy m.in.: pierogi, barszcz biały, barszcz czerwony z uszkami, ryba oraz pierniczkowe słodkości.

Uroczystość wigilijna zakończyła się wspólnym kolędowaniem.

Dekoracje i cała oprawa spotkania sprawiły, że Wigilia w tym roku miała swój wyjątkowy klimat, który nasi podopieczni na pewno na długi czas zapamiętają.

 Opiekunki grupy Stokrotki

 

14 grudnia 2021r. podopieczni Gminnego Żłobka im. Matki Anny Kaworek w Łężanach złożyli przedświąteczną wizytę Seniorom Klubu + w Łężanach prowadzonym przez Panią Gabrielę Lipkę.

Pomimo gorącego, przedświątecznego okresu chcieliśmy z naszym maluszkami  w szczególny sposób uczcić świętowanie funkcjonowania rocznej działalności Klubu, więc wybraliśmy się do seniorów nieliczną delegacją.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a dzieci mogły zobaczyć jak seniorzy wykonują różne rękodzieła.

Jako upominek sympatyczni gospodarze otrzymali od nas różowe bombeczki, które na ich choince pięknie komponowały się z wystrojem Sali.

Opiekunki grupy Stokrotki